برج ایفل پاریس و 40 واقعیت جالب آن

برج ایفل پاریس ، سمبل شهر پاریس یکی ازپر بازدید ترین جاذبه های پاریس است کهدر میدان شامپ دو مارس " Champ de Mars " پاریس نزدیک رود سن " Seine " قرارگرفته است . زمانیکه این برج در سال 89برج ایفل افتتاح شد , فرانسویان هیچگاه فکر نمیکردند که روزی تبدیل به یکی از بزرگترین منابع درآمد گردشگری برایشان شود .برج ایفل سالانه به تنهایی هفت میلیون بازدید کننده را جذب خود میکند . برج ایفل در فرانسه به بانوی آهنی (La dame de fer) نیز مشهور است .در ادامه به برخی از حقایقی در مورد این برج آهنی که دانستن آن خالی از لطف نیست میپردازیم .

برج ایفل,Tour Eiffel ,پاریس,پاریسگردی,گردشگریبرج ایفل پاریس

1.در سال 86 دولت فرانسه فراخوانی برای ارائه طرح بنای یادبود یک صد سالگی انقلاب فرانسه داد. بیش از صد شرکت مهندسی طرح های خود را ارائه کردند که در میان آن ها فانوس دریایی، برج مخزن آب و طرح یک گیوتین غول پیکر به چشم می خورد اما سرانجام طرح برج ایفل به اتفاق آرا انتخاب شد.

2.پروژه ساخت برج ایفل در 28 ژانویه سال 87 استارت خورد؛ سازندگان تخمین زده بودند که ,038 قطعه آهن کم کربن و 2.5 میلیون میخ پرچ برای این پروژه لازم است.در پانزدهم مارس 89، برج ایفل در موعد مقرر و بدون صرف هزینه های اضافی تکمیل شد و سه ماه بعد رسماً افتتاح گردید.

3.در سال 98 یک آنتن رادیویی بیست متری به نوک این برج اضافه شد.این سازه با احتساب آنتن مخابراتی بالای برج 324 متر ارتفاع و 10100 تن وزن دارد.

4.ساخت برج ایفل در ماه مارس 89 به پایان رسید , این برج برای 41 سال رکورد بلندترین سازه ای که توسط انسان ساخته شده است را در اختیار داشت .تا اینکه در سال 1930 ساختمان کرایسلر " Chrysler " در نیویورک ساخته شد و رکورد برج ایفل را شکست .

5.ایفل تا سال 1973 رکورد بلندترین سازه در فرانسه را داشت , اما در همین سال با ساخت و افتتاح فرستنده نظامی در شهر اک " Saissac " فرانسه که از برج ایفل بلندتر بود , این رکورد هم شکسته شد . همچنین در سال 2004 سازه میلیو ویاداکت "Viaduct Millau " نیز به پایان رسید، که با 343 متر از برج ایفل بلندتر است.

6.برای بالا رفتن از این برج میتوان از پله های آن هم استفاده کرد , که نسبت به بلیط آسانسور ارزانتر هم هست , اما تقریبا همه مردم آسانسور را به پله ترجیح میدهند چرا که تعداد پله های برج ایفل 343 است .

7. آسانسورهای ایفل سالانه مسافتی برابر با 103000 کیلومتر را طی می کنند. این مسافت برابر است با دو ونیم برابر محیط کره زمین .

8.در ویدئوی آهنگ مشهور گروه بیت با نام "آی ام والرس" " I Am the Walrus"، شخصیت سمولینا پیلکارد "Semolina Pilchard" در حال بالارفتن از برج ایفل است.

9.ی به نام ویکتور لوستینگ " Victor Lusting " ، در سال ۱۹۲۵ دریچه ای از خوش شانسی رامقابلخود دید، زمانی که برج ایفل فرسوده و خراب شده بود و پاریسی ها به دنبال برداشتن آن بودند. او یک سند ساختگی درست کرد تا وانمود کند که یک مقامدولتی است و سپس با یک گروه از دلالان آهن آلات اسقاطی معامله کرد. او پولش را دریافت کرد و سپس دلالان به ادارات دولتی رفتند تا مطلع شوند چه زمانی برج خراب می شود تا آنها بتوانند آهن آلات قراضه خود را بردارند و آن زمان متوجه شدند که Lusting یک بوده و البته جالب اینجا است که لوستینگیک ماه بعد مجددا نقشه ی خود را به طور کامل اجرا کرد.

10. در هوای سرد برج ایفل به اندازه ای در حدود شش اینچ از ارتفاع آن کم میشود .

11. گوستاو ایفل " Gustave Eiffel "، مهندس و معماری بود که برج ایفل را بنا کرد. او همچنین معمار پروژه ای بود که در آن قرار بود فرانسوی ها کانالی را در پاناما بسازند. این پروژه با شکست فجیع روبرو شد و شهرت گوستاو نیز به شدت خدشه دار شد.

12. گوستاو ایفل ، همچنین عناصر داخلی مجسمه آزادی آمریکا, مجسمهٔ بزرگی که در سال۱۸۸۶ میلادیتوسطفرانسهبهایالات متحده آمریکاهدیه داده شده است ,را نیز طراحی کرد.

13. وی "گوستاو ایفل " در حالی که به سمفونی پنجم بتهوون گوش می داد، مرد.

14. از سال 89 که برج ایفل افتتاح شده تابحال بیش از 250 میلیون نفر بازدید کننده داشته است.

15. امروزه به طور سالانه 7 میلیون نفر از برج ایفل دیدن می کنند که این برج را به پربازدیدترین اثر دارای بلیط ورودی و غیر رایگان در جهان تبدیل کرده است.

16. ساخت ایفل دو سال و دو ماه و 5 روز به طول انجامید در حالیکه ساخت دیگر جاذبه پر بازدید پاریس یعنی کلیسای نوتردام ، 0 سال است.

17. در سال 1994، زمانی که نیروهای متفقین در حال نزدیک شدن به پاریس بودند، هیتلر به دیتریچ ون کولکتیتز فرماندار نظامی پاریس دستور داد که برج ایفل را نیز در کنار دیگر قسمت های پاریس نابود سازدو اما ژنرال کولکتیتز از این دستور سرپیچی کرد.

. در طول جنگ جهانی دوم، مبارزان مقاومت فرانسه کابل آسانسور برج را قطع کردند تا فقط هیتلر را خشمگین کنند .در حقیقت هیتلر دستور ویرانی برج ایفل را صادر کرد ( چیزی که البته هیچوقت عملی نشد ) . فرانسوی هاتوانستند با قطع کابل آسانسور در مقابل نازی ها مقاومت کنند، مبارزان مقاومت فرانسه با این روش نازی ها را مجبور کردند که اگر می خواهند به بالای برج ایفل بروند تمامی 1655 پله ی آن را طی کنند.

سربازان نازی از ایفل بالا رفتند پرچم خود را که همان سمبل صلیب شکسته بود در بالای برج نصب کنند اما این پرچم آنقدر بزرگ بود که پس از چند ساعت باد آن را به زمین انداخت. بنابراین نازی ها مجبور شدند از پرچم کوچکتری برای این کار استفاده کنند.

19.برج ایفل در اصل قرمز بوده و یکسال طول کشید تا با ۶۰ تن رنگ، رنگ آن را عوض کنند.زمانی که برج افتتاح شد، رنگ آن قرمز قهوه ای بود. در واقعبرج ایفل۱۸ بار رنگ شده است و تنها به رنگ قرمز نبوده و حتی رنگ زرد را نیز تجربه کرده است. امروزه هم این برج به رنگ برنزی رنگ آمیزی شده و به صورترسمی آن را برج قهوه ای ایفل (Eiffel Tower Brown) می خوانند که برای رنگ آمیزی آن 60 تن رنگ مصرف شد و یکسال هم این فرایند طول کشید.رنگ برج ایفل هر هفت سال یکبار بازسازی میشود , هر بار 60 تن رنگ مصرف میشود .

20. این برج در نمایشگاه جهانی 89 (Exposition Universelle of 89) که هم زمان با جشن یک صدمین سالگرد انقلاب فرانسه بود، افتتاح گردید. در واقع اصلی ترین موردی که فرانسویان در نمایشگاه عرضه کردند برج ایفل بود .

21. یکی از کسانی که در نمایشگاه جهانی 89 شرکت کرده و تحت تاثیر برج ایفل این جاذبه توریستی جدید قرار گرفته بود، سر جان بیکرستافی "Sir John Bickerstaffe" شهردار بلکپول"Blackpool" بود. وی برج مشابهی را در اسکله 19 انگلستان ساخت. این برج در فیلم "منظره ای برای یک کشتن" جمیز باند نمایش داده شد. در این فیلم سکانسی مربوط به دعوا در راهروهای رستوران ژول ورن " Jules Verne " وجود دارد که در آن می توانید برج بکپول " Blackpool " را ببینید.

22.معمار کاخ گارنیه از آن متنفر بود .پس از اتمام برج ایفل عده ای از طرح آن انتقاد کرده و آن را به یک تیر چراغ برق تشبیه کردند.بسیاری از مردم در حوزه ی هنر و ادبیات پاریس به شدت با این ساختمان مخالف بودند و از جمله این مخالفان هم معماری به نام چار گارنیه " Charles Garnier,معمارکاخ یا اپرا گارنیر" بود. گروهی از آنها نامه ای را با عنوان rdquo; در مقابل برج موسیو ایفل اعتراض کنیدrdquo; در رومه ی Le Temps خطاب به مدیر نمایشگاه جهانی، آقای Alphand نوشتند.

هنرمندان و دیگر معماران فرانسوی در مورد این برج احساس رضایت نمی کردند و به صورت گروهی نامه ای به وزارت کار و اعضای عالی رتبه ی نمایشگاه نوشتند و بیان کردند: " ما نویسندگان، نقاشان، مجسمه سازان، معماران و جانبازان پر شور، خواستار زیبایی دست نخورده ی پاریس هستیم، با تمام قدرت و خشم بخاطر ناچیز شمردن فرانسه اعتراض داریم، ما مخالف برپایی این برج ایفل غول پیکر و بی فایده هستیم. برای لحظه ای تصور کنید که یک برج مسخره مانند یک دودکش سیاه غول پیکر بر شهر پاریس چیره گشته و تمام موزه ها و بناهای تاریخی ما همچون: نوتردام، موزه لوور، انولید و طاق پیروزی زیر هجوم سایه ی وحشیانه ی این برج له می شوند و در این رویای رنگ پریده ناپدید می گردند. ما مجبوریم برای ۲۰ سال دیدن یک ستون فی نفرت انگیز که همانند لکه ای ننگ و منفور بر ما سایه افکنده را تحمل کنیم."

ایفل پاسخ داد: ldquo;برج من به بلندترین بنایی که تا کنون توسط بشر ساخته شده است، تبدیل خواهد شد. آیا نمای آن فوق العاده نخواهد بود؟ و چرا باید چیزی که در مصر قابل تحسین است، در پاریس مضحک و منفور به نظر برسد؟"

برج ایفل پاریس و 40 واقعیت جالب آن ,برج ایفل,Tour Eiffel ,پاریس,پاریسگردی,گردشگری

23. بیش از ۳۰ کپی از برج ایفل درسراسر دنیا وجود دارد.بله، علاوه بر پاریس ، تگزاس هم یک برج ایفل دارد.در دیگر نمونه های برج ایفل اکثرشان کوچک تر از برج اصلی هستند.اما یکی در مرکز شهر توکیو وجود دارد که هم اندازه ی برج ایفل است (دومین سازه ی بلند در ژاپن است).

24.برج ایفل در پیروزی متفقین در اولین جنگ مارن "Marne" در سال 1914 نیز نقش داشت. در این جنگ یکی از انتقال دهنده های ایفل، بر روی ارتباطات رادیویی آلمانی ها پارازیت انداخت و ابزارهایشان را بی استفاده کرد.

25. برج ایفل در واقع برای مدت 20 سال ساخته شده بود و قرار بود پس از 20 سال تخریب شود. اما استفاده های دیگری که بعداً به این برج اضافه شد مانند تبدیل شدن به انتقال دهنده بیسیم ، باعث شدند که این برج همچنان به حیات خود ادامه دهد

26. سیتروئن، کارخانه تولید خودرو فرانسوی، در بین سال های 1925 تا 1934 از این برج به عنوان یک بیلبورد تبلیغاتی بزرگ استفاده کرد. نام این کارخانه بر روی برج همواره درخشان بود. آن ها برای این کار از 250 هزار لامپ نورانی استفاده کردند. بطوریکه، این کار با نام بزرگترین تبلیغات انجام شده در تاریخ، در کتاب رکوردهای گینس ثبت شد.

[video width="640" height="480" mp4="http://guideiranfrance.com/wp-content/uploads/2019/01/1925-Citroeuml;n-en-la-Tour-Eiffel.mp4"][/video]

27. در سال 2008 یک خانم به خاطر علاقه زیادی که به برج ایفل داشت با این برج ازدواج کرد و نام خود را به خاطر علاقه بیش از حد به این برج به "Erika La Tour Eiffel" تغییر داد.

28. برای جشن گرفتن صد و بیست و پنجمین سالگرد به پایان رسیدن ساخت برج ایفل، مجموعه جزایر ویرجین بریتانیا نوعی از سکه خاص را ضرب کرد که به شکل برج ایفل ساخته شده بود.

29. تعدادی از خلبانان هواپیمای خود را از زیر قوس ایفل به پرواز درآورده اند. لئون کولت " Leon Collet " یکی از این خلبانان بود که پس از تلاشی ناموفق برای شیرجه زدن و رد شدن از زیر برج، جان خود را از دست داد.

30. گوستاو ایفل یک اتاق کوچک را در طبقه سوم برج برای سرگرمی دوستانش نگه داشت که امروزه یازدید این اتاق برای عموم آزاد است.

برج ایفل پاریس و 40 واقعیت جالب آن ,برج ایفل,Tour Eiffel ,پاریس,پاریسگردی,گردشگریاتاق گوستاو ایفل در طبقه سوم برج ایفل پاریس

31.برج ایفل و مارگارت تاچر (نخست وزیر سابق و مشهور انگلیس) دارای یک نام مستعار مشترک هستند - La Dame de Fer (بانوی آهنی).

32.در سال 1960 شارل دوگل برنامه ای برای جداسازی موقت ایفل و فرستادن آن به نمایشگاه بین المللی 1967 (67 Expo) در مونترال ,برنامه ای را ارائه کرد که مورد قبول واقع نشده و این طرح رد شد.

33. نام 72 مهندس، دانشمند و مکانیکی که در ساخت ایفل همکاری داشتند در یک سمت برج ایفل کنده کاری شده اند.

34. در بازی کامپیوتری" Call of Duty - Modern Warfare 3 " این برج به وسیله حمله هوایی منهدم می شود.

35. در سال 90 برای نورپردازی ایفل از لامپ های گازی بزرگ که داخل حباب های شیشه ای قرار گرفته بودند، استفاده شد. ده سال بعد در نمایشگاه جهانی 1900 از پنج هزار لامپ الکتریکی برای نورپردازی این برج استفاده شد. امروزه 20000 لامپ نورانی روی برج ایفل قرار داده شده اند تا هرشب آن را نورانی کنند.

36. آیا تا بحال خواسته اید که برج ایفل خود را بسازید؟ با اسباب بازی های لگو "LEGO" سری شماره 101 می توانید با استفاده از 3428 قطعه موجود در آن به ساخت برج ایفل خود اقدام کنید.

37. برج ایفل پاریس در مجاورت خورشید خم می شود ,شبیه به هر سازه ی فیدیگر، بخشی از آن که در مقابل گرمای خورشید قرار دارد کمی منبسط می شود واین انبساط سبب می شوددر حدود ۱۵ سانتی متر خم شود.

38.اکثر بازیدکنندگان این بانوی آهنی فرانسوی هستند که 4/10 درصد بازدیدکنندگان را شامل می شوند. گردشگران ایتالیایی (1/8%) ، اسپانیایی (1/8%) ، امریکایی (9/7%) بریتانیایی (4/7%) ، آلمانی (8/5%) و برزیلی (5/5%) در رده های بعدی جای گرفته اند.

39.در سال 1905 یک رومه محلی مسابقه قهرمانی بالارفتن از پله های برج ایفل پاریس را برگزار کرد که "A M.Forestier" در این مسابقه برنده شد. تنها سه دقیقه و دوازده ثانیه طول کشید تا او به طبقه دوم ایفل برسد.

40. در سال 1923 پیر لبریک "Pierre Labric" با دوچرخه از پله های برج ایفل پایین آمد. او شرط بندی را برنده شد اما بوسیله پلیس محلی بازداشت شد.

قیمت بلیط برج ایفل پاریس :

[caption id="attachment_9531" align="aligncenter" width="600"]برج ایفل پاریس و 40 واقعیت جالب آن ,برج ایفل,Tour Eiffel ,پاریس,پاریسگردی,گردشگری, قیمت بلیط برج ایفل پاریس قیمت بلیط برج ایفل پاریس

آدرس :

Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France, 75007 Paris

سایت رسمی برج ایفل پاریس

خرید اینترنتی بلیط برج ایفل پاریس

منابع :

[button color="blue2" link="https://www.toureiffel.paris" target="_blank"]toureiffel[/button]

[button color="blue2" link="https://www.thisisinsider.com" target="_blank"]thisisinsider[/button]

کاخ ورسای زیباترین و پربازدیدترین کاخ سلطنتی دنیا

برج سن ژاک پاریس در خیابان ریولی

دانشگاه پاریس دوفین , تحصیلات آموزش عالی و منتخب تحقیقات فرانسوی

برج ,ایفل ,سال ,پاریس ,یک ,های ,برج ایفل ,این برج ,در سال ,ایفل پاریس ,ایفل در ,button color blue2 ,مبارزان مقاومت فرانسه

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

17330050 18103420 17561080 17891003 18162910 18054483 17873528 17790487 17619541 17528311